Jeśli masz jakieś pytania zadzwoń: (+48) 15 822 57 70

Specjalistyczny Zakład
Robót Budowlano-Wiertniczych
"EURO-WIERT" Sp. z o.o.
ul. Siarkopolowa 6
39-400 Tarnobrzeg

Certyfikaty

irma Euro-Wiert Sp. z o.o. potwierdza swoją wiarygodność dzięki uczestnictwu w programie Rzetelna Firma oraz szeregom zdobytych certyfikatów.

zobacz więcej

Pompy ciepła - Zabudowa dolnego źródła wg. technologii GRD

Technologia:

Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Pompy ciepła

W dobie rosnących cen energii, inspirowani duchem ekologii, inżynierowie z Tracto-Technik GmbH przy ścisłej współpracy Niemieckiego Instytutu Geologii zaangażowali się w opracowanie optymalnej metody pozyskiwania ciepła ziemi. Po kilkuletnich badaniach i wielu testach powstał projekt pod nazwą GRD (Geothermal Radial Drilling), dzięki naszej firmie technologia ta zawitała również na rynek polski do naszego regionu.

Jest to nowatorskie podejście do zagadnienia pozyskiwania ciepła ziemi polegająca na określeniu optymalnej głębokości wierceń oraz najlepszego rozłożenia sond cieplnych. Technologia GRD została stworzona i opatentowana z myślą o zabudowie małogabarytowej, będącej zarówno w fazie projektu jak i już istniejącej. Innowacyjność technologii GRD polega na sposobie instalacji sond pod kątem 350-650 z jednej studni startowej wokół jej osi dzięki tej metodzie zostało zoptymalizowane pobieranie ciepła ziemi .

W tej metodzie z jednej studni o średnicy 1,2 m i głębokości 1,5 m można zainstalować nawet 1200 m sond cieplnych natomiast inną metodą trzeba by wykonać 10-12 odwiertów oddalonych od siebie o min. ok. 6—10m.
Metoda GRD zawiera w sobie pozytywne cechy metody wiercenia pionowego jak również metody poziomej tzn. korzystamy ze stabilnego ciepła głębszych warstw górotworu jak również ciepła warstw wierzchnich podlegających cyklicznej regeneracji w okresie wiosenno jesiennym.

Geothermal Radial Drilling charakteryzuje się wykonywaniem wielu odwiertów tzw. „dolnego źródła” z jednej studni, dla potrzeb zasilania pomp ciepła. Jest to jedyna stosowna i chroniona patentem metoda na terenie Europy, w której odwierty wykonywane są promieniowo pod rożnymi kątami względem kierunku pionowego, długość pojedynczego odwiertu może dochodzić do 40-60 m. W standardowej studni można wykonać do 20 odwiertów, co daje ok. 1200mb zainstalowanych sond cieplnych. Przyjmując, że średnia energetyczność gruntu jest na poziomie 40-50W/metr odwiertu można uzyskać ok. 60kW mocy z jednej studni. Odwierty wykonywane są za pomocą specjalnie do tego celu zaprojektowanej wiertnicy Geodril4R.

ZALETY systemu GRD i wiertnicy GEODRILL4R:

  • niewielkie gabaryty i waga (możliwość pracy w zagospodarowanych ogródkach),
  • kompaktowa budowa (możliwość pracy wewnątrz budynku),
  • wysoka wydajność pracy oraz ekonomiczność,
  • wiercenie „po ukosie” umożliwia instalowanie sond pod budynkami,
  • bardzo prosta rozbudowa systemu grzewczego, w razie konieczności kolejne sondy można dowiercić instalując wiertnicę ponownie na już istniejącej studni (brak jakiejkolwiek ingerencji w zagospodarowane otoczenie),
  • optymalne wykorzystanie terenu działki i warstw wód podziemnych umożliwiające maksymalne wydobycie ciepła.

W Polsce o dofinansowanie do pomp ciepła można się ubiegać w następujących źródłach: Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej(NFOŚiGW), Samorząd gminny i powiatowy.

Ciepło pozyskiwane z ziemi?
Jest to energia przyszłości, ponieważ
jest źródłem darmowym, ekologicznym,
odnawialnym i jest nie do wyczerpania.

Pompa ciepła pozwala całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii cieplnej. Pobrana energia z wnętrza Ziemi przekształca się na ciepło do ogrzewania, natomiast w upalne dni chłodzi.

Wybierając ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła otrzymujemy wyjątkowo niskie koszty ogrzewania i eksploatacji jak również całkowicie ograniczoną emisję szkodliwych substancji.

Nowoczesne pompy ciepła bardzo efektywnie ogrzewają pomieszczenia, wodę użytkową oraz zapewniają wentylacje i chłodzenie. Pompa ciepła oferuje optymalny komfort mieszkania przy stosunkowo niskich kosztach ogrzewania.

Prawidłowo dobrana i wyregulowana pompa ciepła będzie miała taką samą moc i sprawność w dniu uruchomienia jak i po upływie 25 lat (szacunkowy okres bez napraw głównych).

Pomocne linki:

www.e-instalacje.pl/a/6128,dofinansowanie-do-pomp-ciepla

ogrzewnictwo.pl/artykuly/urzadzenia-grzewcze/pompy-ciepla-w-praktyce-prawidlowy-odwiert

www.vikersonn.pl/dotacje-pompy-ciepla-dofinansowanie

www.derwich.eu/materialy/Prezentacja%20GRD.pdf

www.dta-technik.pl


(C) 2008 - 2024 Specjalistyczny Zakład Robót Budowlano-Wiertniczych "EURO-WIERT" Sp. z o.o. | realizacja medox.pl | Polityka Prywatności | Polityka Cookies